Most - kostel sv. Václava

S bouráním královského města Most zmizelo ze světa i několik kostelů. Jediný pozůstalý kostel, známý děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, byl přesunut, ale tehdejší politici rozhodli, že bude sloužit jen ke kulturním účelům nikoli bohoslužebným. Naštěstí bylo přistoupeno k výstavbě náhradní modlitebny pro mostecké věřící v zahradě mosteckého děkanství na Zahražanech. Jelikož se ale jednalo, co se týče náboženství, o těžkou dobu (výstavba započala v roce 1983), ani nový chrám dle ideologie počátku 80. let nesměl mít věž natož jiné prvky a náboženské symboly připomínající kostel, což se autorovi arch. Michalu Sborwitzovi povedlo. Dnes málokdo z Mostečanů vůbec ví, že je za budovou Oblastního muzea v Mostě ukryt kostel - trojlodní stavba inspirovaná dispozicí raně křesťanské baziliky a románským tvaroslovím. O vybavení interiéru kostela se tehdy postaral akademický sochař Bořivoj Rak a po šesti letech prací mohla být novostavba 9. 12. 1989 litoměřickým biskupem Mons. Josefem Kouklem slavnostně vysvěcena, resp. zasvěcena sv. Václavovi. Právě na Václavském náměstí v mosteckém předměstí stojící původně románský a barokně přestavěný kostel sv. Václava (jednolodní, obdélný kostel s hranolovitou věží na severní straně a polokruhově uzavřeným presbytářem restaurovaný v roce 1929) byl jedním z těch kostelů, který ustoupil těžbě hnědého uhlí pod starým Mostem. Ač nová stavba kostel moc nepřipomíná, jedno nej však má v rámci celých Čech – je jedinou sakrální novostavbou vybudovanou v normalizačním období a zvoní zde elektronické zvony.

Konání bohoslužeb

po, st, pá - 18:00 hod
čt, so, ne - 9:00 hod

Pouť

Svátek sv. Václava 28. září

Historické fotografie poskytlo Oblastní muzeum v Mostě. Další fotky ze sláv v kostele sv. Václava jsou k prohlédnutí ve fotogalerii.

28.6.2012 • Kostely a farnosti »