Malé Březno - kostel sv. Jana Evangelisty

Kostel s farou stál v obci Březno (název odvozen od března = březový les) již v roce 1334 a patřil žateckému děkanství. V roce 1597 byla přistavena hranolová věž zdobená erbem rytířského rodu mecenáše Jaroslava Boryna, po té kostel v době třicetileté války vyhořel, ale později byl obnoven v barokním slohu (dokončeno 1644). Až v letech 1723-25 se dočkal zcela nové obdélníkové barokní lodi velkorysých rozměrů a později dalších přestaveb. Kostel je udržovaný, poslední opravy byly dodělány v roce 1998. V interiéru kostela stojí za povšimnutí křtitelnice z doby kolem roku 1600, oltář sv. Floriána z první poloviny 18. století nebo sochy sv. Vojtěcha, sv. Víta a sv. Jana Nepomuckého. Varhany pocházejí z kostela v Buškovicích u Podbořan, kde byly postaveny roku 1790 Ferdinandem Müllerem z Nepomyšle. Na návsi stojí původní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1728, před likvidací obce Ervěnice sem byla přenesena socha sv. Floriána a dvojsocha sv. Jana Nepomuckého.

V sousedním Vysokém Březně se nachází obdélná kaple z 19. století s trojbokým závěrem zasvěcená sv. Antonínovi Paduánskému, která byla v letech 1998-99 opravena. U kaple stojí sousoší s Bolestnou Pannou Marií a Kristem Trpitelem, které pochází z roku 1744.

Pravidelné bohoslužby

každou první neděli v měsíci v 16:00 hod

Pouť

Svátek sv. Jana Evangelisty - 27. prosince

Historické fotografie byly poskytnuty z fotoarchivu Oblastního muzea v Mostě. Další fotky z kostela sv. Jana Evangelisty naleznete v sekci fotogalerie.

25.6.2012 • Kostely a farnosti »